Campionatul militar de pentatlon, etapa pe Brigada 15 Mecanizată

Garnizoana Iași a găzduit, zilele trecute, Campionatul militar de pentatlon, etapa pe brigadă.

Competiţia a fost coordonată de subofiţerul cu pregătirea fizică al Brigăzii 15 Mecanizată, plutonierul major Marcel Coca, şi a cuprins cinci probe: pista cu obstacole tip CISM, aruncarea grenadelor de mână la distanţă şi precizie, proba de tir, înot pe distanța de 50 m și alergare în teren variat.

În clasamentul general, pe prima treaptă a podiumului s-a clasat echipa formată din militari ai subunițăților de brigadă, locul II a revenit lotului Batalionului 634 Infanterie din Piatra Neamț, iar pe locul III s-a situat lotul Batalionului 151 Infanterie din Iaşi.

În clasamentul masculin, s-a evidenţiat prin rezultate foarte bune şi a obţinut locul I soldatul Ciprian Ciubotaru, iar cea mai bună sportivă s-a dovedit a fi soldat Mihaela Pintilie.

Premierea câştigătorilor a fost oficiată de comandantul Brigăzii 15 Mecanizată ,,Podu Înalt”, general de brigadă Daniel Pop.