Campionatul militar de cros, la Brigada 81 Mecanizată

Garnizoana Bistrița a găzduit, în perioada 7 – 9 aprilie, etapa pe Brigada 81 Mecanizată ,,General Grigore Bălan” a Campionatului  Militar de Cros. Sportivii au avut de parcurs un traseu de alergare în teren variat (10 km masculin, 6 km feminin).

La finalul activității, la proba de cros individual feminin, câștigătoarea locului I a fost fruntaș Monica Gabor, iar la categoria masculin cel mai bun sportiv s-a dovedit a fi soldat Mihai Țînțar. În clasamentul general, Batalionul 812 Infanterie ,,Bistrița” a ocupat locul I, urmat de Batalionul 811 Infanterie ,,Dej” pe locul II, iar locul III a fost obținut de militarii Batalionului 817 Artilerie ,,Petru Rareș”. Festivitatea de premiere a fost oficiată de comandantul Brigăzii 81 Mecanizată ,,General Grigore Bălan”, colonel Cornel-Traian Scurt, și de subofițerul de comandă al marii unități, plutonierul adjutant principal Emilian Dobrea.

Felicitări tuturor participanților la competiție!

Text: sergent Roxana Iacob